Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Kompiuteriai>Skaičiavimo technikos vystymosi istorija

Skaičiavimo technikos vystymosi istorija

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Skaičiavimo technikos vystymosi istorija: Kompiuterių raida, Logaritminė liniuotė, Paskalina, Leibnico mašina, Automatinės staklės, Čarlzo Babidžo analitinė mašina, Thomaso aritmometras, Holerito tabuliatorius ir IBM, Konrado Cuzės Z1, Pirmasis kompiuteris, MARK I, ENIAC, Dž. fon Noimano įnašas, ESM "EDSAC", UNIVAC. Svarbiausi skaičiavimo technikos vystymosi momentai. Kompiuterių kartos. Skaičiavimo mašinų kūrimas Lietuvoje. Apibendrinimas.

Ištrauka

Nūdienis kompiuteris dar labai jaunas – jam vos pusšimtis metų. Tačiau žmogus jau nuo seno stengėsi kurti įvairias priemones, kurios palengvintų jo intelektualinę veiklą – pirmiausia skaičiavimus. Šiam tikslui ir buvo sukurtos elektroninės skaičiavimo mašinos.
Pirmosios mašinos tik skaičiavo, tačiau jų taikymo sritis nuolat plėtėsi. Dabartinės skaičiavimo mašinos gali apdoroti įvairiausią informaciją: versti iš vienos kalbos į kitą, iš pateiktų ligos simbolių nustatyti diagnozę, žaisti šachmatais, užsakyti lėktuvo, traukinio bilietus ir t. t. todėl jas geriau tiktų vadinti informacijos apdorojimo. O ne skaičiavimo mašinomis. Bet istoriškai liko pirminis pavadinimas. Pastaruoju metu vis dažniau jos vadinamos kompiuteriais (žodis "kompiuteris" kilęs iš "computer" (angl.), o šis – iš "computo" (lot.) – suskaičiuoju).
Pirmoji skaičiavimo priemonė buvo rankų ir kojų pirštai. Todėl natūralu, kad kuo didesni skaičiai (drauge ir skaičiavimo sistemos) buvo sudaromi, remiantis pirštų skaičiavimu.
Vėliau imta naudoti įvairius daiktus: lazdas su įpjovomis, virves su mazgais. Dar prieš tūkstančius metų iki mūsų eros buvo kuriami skaičiavimo mechanizmai. 3000 m. pr. Kr. Šumerai sukūrė skaičiavimo mechanizmą, kurį sudarė dėžė pripildyta juodų ir baltų akmeninių rutuliukų. 2000 m. pr. Kr. kinai suvėrė akmeninius rutuliukus ir sudėjo į dėžę. Senovės graikai ir romėnai naudojo panašius skaičiavimo įtaisus, vadinamuosius abakus (V a. pr. Kr.). Tai lenta, suskirstyta į juostas (skirsnius), ant kurių dėliojami akmenukai. Išmoningi meistrai abakui suteikdavo ir kitokį pavidalą – stalelio, suolo ir pan. Manoma, kad pirmasis abakas buvo stalelis, pabarstytas smėliu. Gal todėl ir pavadinimą filologai kildina iš hebrajų kalbos žodžio abaq – dulkės. Skaičiuojant abaku, akmenėliai būdavo perkeliami iš vienos vietos į kitą. Dar abakai aprašomi kaip įtaisai, kuriuos sudarė suverti eilėmis ir įrėminti slankiojantys rutuliukai. Rėmas pertvara buvo padalintas į dvi dalis: "dangų" ir "Žemę". Kiekvienoje "dangaus" eilėje buvo suverta po 2 rutuliukus, kurių kiekvieno vertė pasidarydavo lygi 5, kai jis pasiekdavo pertvarą. Kiekvienoje "žemės" eilėje buvo suverta po 5 rutuliukus, kurių kiekviena, pasiekęs pertvarą, įgaudavo vertę, atitinkančią skaičių 1. Todėl abakas yra ilgai ir plačiai naudotų "skaitliukų" protėvis. O ar nelengviau būtų buvę skaičiuoti raštu? Bet ant ko užrašyti?! Pergamentas buvo brangus, o popierius Europoje atsirado tik XII a. be to, beveik iki XV a. buvo vartojama tik romėniškoji skaičiavimo sistema – o ja sunku raštu atlikti veiksmus.
Abakas buvo naudojamas ilgai – beveik visa žmonijos istorija minį jį. Kiekviena šalis ką nors keisdavo, tobulindavo. Tik daug vėliau ėmė rastis mechaninės mašinos. Daugiausia reikšmingų skaičiavimo įtaisų buvo sukurta XVII – XIX amžiais. Įdomiausi iš jų Chronologine tvarka aprašyti toliau. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-12
DalykasKompiuterių referatas
KategorijaInformatika >  Kompiuteriai
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis21 KB
AutoriusSimona
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Skaiciavimo technikos vystymosi istorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą