Išplėstinė paieška
 
 
 

Klaviatūra (2)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Klaviatūra. Klaviatūros standartai. Pagrindiniai ženklų išdėstymo principai. Klaviatūros veikimo principai. Klaviatūros pagrindinės funkcinės dalys.

Ištrauka

Mygtukai ir klavišai buvo pagrindiniai pirmųjų kompiuterių valdymo ir duomenų įvedimo elementai. Klaviatūra ir dabar yra pagrindinis įtaisas duomenims į asmeninį kompiuterį įvesti.
Klaviatūros klavišai yra sugrupuoti pagal paskirtį. Didžiausią grupę sudaro spausdinimo klavišai. Dar yra funkciniai klavišai, žymimi F1, F2, …, taip pat skaičių įvedimo, žymeklio ir PK valdymo klavišai. Klavišų išdėstymas bei jų simboliai įvairiose šalyse yra skirtingi.
Klaviatūra operatorius įveda informaciją į PK ir jį valdo. Klaviatūros skiriasi klavišų skaičiumi, jų išsidėstymu,"intelektualumu" ir ergonomiškumu. Labiausiai paplito AT tipo klaviatūra turinti 102 klavišus. Dabar gaminamos klaviatūros, turinčios 105 klavišus, trys iš kurių skirti "Windows 95" valdyti. XT tipo kompiuteriu klaviatūroje buvo 92 klavišai. Nešiojamųjų PK klaviatūros būna mažesnės.
Klaviatūra tekstams rinkti pirmiausia atsirado rašomosiose mašinėlėse. Lotynišką abėcėlę vartojančiose šalyse prigijo raidžių išdėstymas QWERTY, pavadintas pagal pirmąsias antrosios klavišų eilės raides. Ne visoms kalboms jis vienodai tinkamas, nes skiriasi raidžių rinkiniai bei jų dažniai. Todėl atsirado nežymių QWERTY išdėstymo modifikacijų, kuriose pakeičiama viena kita raidė, akivaizdžiai pašalinanti įnešamą disharmoniją į tos kalbos tekstų rinkimą. Prancūzai vartoja AZERTY išdėstymą, vokiečiai - QWERTZ. Šias modifikacijas perėmė ir kai kurios kitos kalbos. Lietuviai naudoja į prancūzišką panašų išdėstymą ĄŽERTY.

Pirmieji tekstą apdorojantys kompiuteriai atsirado JAV. Amerikiečiai pirmieji į kompiuterius perkėlė ir savų rašomųjų mašinėlių klaviatūrą. Jie taip pat sukūrė ir daugiausia programų kompiuteriams, jose panaudodami visus klaviatūra renkamus ženklus, kai kuriems jų suteikdami naują prasmę. Dėl to kitos kalbos susidūrė su nauja problema: jų klaviatūrose buvo reikalingi ne tik savos kalbos ženklai, bet ir kai kurie amerikietiški ženklai (pvz., @, #, $), vartojami jau nebe amerikietiška, o "kompiuterine" prasme ir dėl to reikalingi kiekvienam vartotojui. Taigi teko didinti ženklų aibę.
Paprasčiausias būdas padidinti ženklų aibę yra klavišų skaičiaus didinimas. Tačiau jis netechnologiškas, nes klavišų skaičiaus didinimas keičia mechaninės klaviatūros dalies gamybą. Todėl buvo pasirinktas paprastesnis ir radikalesnis ženklų aibės didinimo būdas, įvedant dar vieną (trečią) lygį (registrą), t. y., vienam klavišui paskiriant tris ženklus. Šitokiu keliu nuėjo visos Europos šalys, vartojančios lotyniškąją abėcėlę. Jų patirtis buvo įteisinta ISO standartu (ISO/IEC 9995).
Lietuvoje buvo sudaryti du klaviatūros standartai: ĄŽERTY (LST 1205-92) ir ergonominės (LST 1092-89).
ĄŽERTY klaviatūros išdėstymas yra artimas rašomosios mašinėlės klaviatūros išdėstymui. Ji, kaip ir rašomosios mašinėlės klaviatūra, turi tik du lygius. Dėl to į ją nepateko daugelis kompiuterio vartotojui reikalingų ženklų: raidės Q, W ir X, ženklas @ ir kt.
Ergonominėje klaviatūroje raidės išdėstytos atsižvelgiant į jų dažnius bei gretimumus lietuviškame tekste. Tačiau ji turi taip pat tik du lygius ir dėl to joje nėra daugelio kompiuterio vartotojui reikalingų ženklų. Ji praktiškai nenaudojama.
Lietuviškoms raidėms rinkti dažniausiai naudojama vadinamoji skaitmeninė klaviatūra. Tai faktiškai amerikietiška klaviatūra, kurioje lietuviškos raidės, nesančios amerikietiškoje klaviatūroje, išdėstytos viršutinėje eilėje vietoj skaitmenų 1-8 bei specialiųjų ženklų. Dėl to šia klaviatūra negalima surinkti visų būtiniausių ženklų ir dėl to ji, kaip ir anksčiau minėtos, yra nepilnavertė.
Pagrindinius ženklų išdėstymo principus (klavišų paskirtį) apibrėžia tarptautinis standartas ISO/IEC 9995. Kiekviena valstybė turi savus klaviatūros standartus. Lietuvišką kompiuterio klaviatūrą apibrėžia standartas LST 1582 (žr. pav.), suderantas su tarptautiniu standartu. Lietuvoje paplitusi nestandartinė klaviatūra, gaunama iš JAV klaviatūros dalį skaitmenų ir specialiųjų ženklų pakeitus lietuviškomis raidėmis su diakritiniais ženklais. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKompiuterių referatas
KategorijaInformatika >  Kompiuteriai
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis161.14 KB
AutoriusMarasss
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Klaviatura (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą