Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Kompiuteriai>Išoriniai kompiuterio įrenginiai

Išoriniai kompiuterio įrenginiai

  
 
 
123456
Aprašymas

Išoriniai kompiuterio įrenginiai. Pelė. Skaitytuvas (skaitlys). Vaizduoklis. Spausdintuvas. Modemas. Informacijos kaupikliai. Diskeliai ir jų skaitymo įrenginiai.

Ištrauka

Kompiuteris turi daug įvairiausių išorinių įrenginių, kurie jam talkina. Vienais (įvesties įrenginiais) žmogus perduoda informaciją kompiuteriui, kitais (išvesties įrenginiais) — kompiuteris pateikia apdorotą informaciją žmogui, į trečius (informacijos kaupiklius) informacija įrašoma, juose laikoma, t.y.kaupiama. Išoriniai įrenginiai nuolat tobulinami, keičiami, atsiranda naujų.
Pelė
Nelabai beįsivaizduojame kompiuterį be pelės — ja greičiau, patogiau nurodyti veiksmus kompiuteriui (46 pav.). Pelę išrado D. Engelbertas ( Douglas Engelbart) Xxa. 8-ajame dešimtmetyje. Sukūrusi "Macintosh" kompiuterį "Apple" firma pateikė jį su pele. Po kelerių metų pelės išpopuliarėjo visuose kompiuteriuose.
Pelė laikoma šalia klaviatūros (dešinėje, jei dirbantysis dešiniarankis), geriausia — ant padėkliuko, kad laisvai judėtų. Su kompiuteriu pelė sujungta plonu laidu.
Pelės viduje yra rutuliukas. Stumdant pelę rutuliukas juda ir sukioja du vienas kitam statmenus ritinėlius, kurių galuose įtaisyti diskeliai su plyšiais. Vienoje diskelio pusėje yra spindulius skleidžiantis įtaisas (spinduolis), kitoje — fotoelementas (47 pav.). Sukantis diskeliui, spinduolio skleidžiama šviesa pro plyšelius pasiekia fotoelemntą. Pagal jo signalus nustatoma rutuliuko judėjimo kryptis ir pelės nueitas atstumas. Rutuliukui judant atitinkamai slankioja ir pelės žymeklis ekrane.
Pelės paprastai turi vieną, du arba tris klavišus (pelės klavišai neretai vadinami mygtukais). Taigi stumdant pelę žymeklis nustatomas ties reikiamu objektu ekrane, o paspaudus vieną iš jos klavišų kompiuteriui perduodamas nurodymas, kokį veiksmą atlikti. Dažniausiai naudojamas kairysis pelės klavišas. Šitokios konstrukcijos pelės vadinamos mechaninėmis. Dabar gaminamos ir optinės pelės, kurios lengviau juda, greičiau ir tiksliau valdomas jų žymeklis.
Dar kitokia bevielė pelė — valdoma radijo ryšiu (46pav.). Ši paprastai naudojama nešiojamuosiuose kompiuteriuose. Joje įmontuotas rutuliukas, ir jai nereikia specialaus padėkliuko. Ryšys su kompiuteriu palaikomas per radijo bangų imtuvą, kuris prijungiamas prie kompiuterio. Tokios pelės veikimo spindulys — apie 70 cm, paprastai jo pakanka dirbant nešiojamuojuo kompiuteriu.
Analogiškas pelei prietaisas yra valdymo rutulys (48pav.). Tai tarsi apversta pelė, veikianti tuo pačiu principu. Skirtumas tik tas, kad pelės rutuliukas juda paviršiumi, o valdymo rutulys laikomas apgniaužtas ir sukiojamas pirštais.
Nešiojamuosiuose kompiuteriuose vartojami ir kitokie manipuliatoriai. Klaviatūroje tarp raidžių įmontuojamas nedidels, panašus į trintuką, įtaisas. Jo valdymo paviršius — nedidelė lygi plokštelė — paprastai yra trap tarpo ir kitų klavišų. Ją liečiant ir spaudant judinamas pelės žymeklis.
Skaitytuvas (skaitlys)
Rankiniu skaitytuvu perskaitomas ant kiekvienos prekės pažymėtas brūkšninis kodas ir inormacija perduodama į kompiuterį, sujungtą su kasa.
Skaitytuvo veikimas pagrįstas dokumento kopijavimu į kompiuterio atmintinę naudojantis stipriai apšviesto dokumento atspindėta ir fotoelementų surinkta šviesa.
Skaitytuvas — įrenginys, perkeliantis vaizdą (paveikslus, tekstą( iš popieriaus į kompiuterį.
Skiatytuvai kartais vadinami skeneriais (anglų k.scanner) ar skaitikliais. Pastaruoju vardu būtų tiksliau vadinti rankinio skaitytuvo skaitymo galvutę. Skaitytuvų esti įvairių. Dažniausiai skiriamos dvi grupės: rankiniai ir staliniai (49 pav.). Staliniai panašūs į kopijavimo aparatus: kopijuojamas dokumentas dedamas ant stiklo po skaitymo dangčiu. Rankiniu skaitytuvu braukomas kopijuojamo dokumento paviršius. Skaitytuvai būna spalviniai ir nespalviniai, t.y. atpažįstantys spalvotus ir nespalvotus vaizdus.
Skaitytuvų darbo kokybė priklauso nuo jų skiriamosios gebos (skyros), t.y. skiriamų taškų skaičiaus ploto vienete. Pakankamai geras vaizdas gaunamas, kai skaitytuvas skiria apie 300 taškų viename colyje (1 colis ~ 25,4 mm). Vartojamas pats nustato skyrą skaitytuvo leistinų parametrų ribose.
Yra dar daug kitokių įvesties įrenginių, kurie patogūs kai kuriems darbams atlikti. Pavyzdžiui, svirtis (50 pav.) patogi žaidžiant kai kuriuos žaidimus.
Šviesinis rašiklis ir jutiklinis ekranas — patogūs įvesties įrenginiai, tačiau šiandien dar brangūs, jiems reikia specialios programinės įrangos, todėl nėra itin populiarūs. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-27
DalykasKompiuterių referatas
KategorijaInformatika >  Kompiuteriai
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis29.27 KB
Autoriusegle
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas10
Mokytojas/DėstytojasN. Kocienė
Švietimo institucijaKaišiadorių technologijų ir verslo mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Isoriniai kompiuterio irenginiai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla / 10 Klasė/kursas
  • N. Kocienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą