Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Kompiuteriai>Įvedimo išvedimo įranga: garso įvedimas išvedimas

Įvedimo išvedimo įranga: garso įvedimas išvedimas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Istorija. Akustinės sistemos. Kompiuterines garso kūrimo ir atkūrimo posistemes dažniausiai sudaro šie komponentai. Garso plokštės. Garso plokščių tipai ir parametrai. Mikrofonai. Kolonėlės, ausinės. MIDI instrumentai. Failų tipai garsams įrašyti. Kaip įrašomas ir atkuriamas garsas? MIDI įrašai ir garso sintezė.

Ištrauka

1981 metais pradėti gaminti IBM PC ilgą laiką sugebėjo skleisti tik vienintelį garsą "beep" , o tuo metu kituose buitiniuose kompiuteriuose, kurie daugiausia buvo skirti žaidimams, jau nuo 1978 metų buvo programuojamieji garsų generatoriai (PSG - Programmble Sound Ganerator). Šie kompiuterių įtaisai dažniausiai turėjo tris nepriklausomus garso kanalus imituoti elektroniniams instrumentams, galėjo generuoti įvairius garsus (pavyzdžiui, šūvį, sprogimą, lėktuvo ūžesį). Buitiniai kompiuteriai buvo sujungiami su televizoriumi, kurio ekrane rodomą vaizdą lydėdavo muzika ir kiti garsai.
Pirmasis profesionalus asmeninis kompiuteris, turintis standartinę garso įrangą, buvo "Apple" kompanijos kompiuteris "Macintosh". Šios serijos kompiuteriai buvo pradėti gaminti 1984 metais. 1985 metais firma "Commodore" pradėjo gaminti tuo metu labai gerą grafiką ir muzikinius procesorius "Amiga", o firma "Atari" - kompiuterius "Atari ST" , kurie jau turėjo MIDI sąsają. Garso plokštės IBM Pc tipo kompiuteriams buvo pradėtos gaminti ir diegti tik 1991 metais, o daugelypei terpei skirti IBM PC tipo kompiuteriai paplito tik kai labai atpigo CD-ROM kaupikliai ir garso plokštės.
Pirmuosiuose kompiuteriuose garso signalai buvo sintezuojami vadinamuoju FM ( Frequency Modulation ) metodu: moduliuojant keičiamo dažnio ir amplitudės harmoninius virpesius kitais keičiamo dažnio ir amplitudės harmoniniais virpesiais ir moduliuotus virpesius sumaišant, gaunami sudėtingi virpesiai, imituojantys tam ikrą instrumentą. Gauto signalo intensyvumas keičiamas taip, kad jis atitiktų sintezuojamam instrumentui būdingą signalo kitimą. Šiuolaikiniuose kompiuteriuose FM sintezė naudojama kartu su kitais garso sintezės būdais.
Visai neseniai brangesnėse garso plokštėse buvo pradėti naudoti daug tobulesni garsų sintezatoriai, kurie garsus sintezuoja iš atmintinėje saugomų trumpų natūralių garsų fragmentų ( Waveform arba Wave Table ). Tokių sintezatorių kuriami garsai yra artimesni natūraliems, pavyzdžiui, konkretaus instrumento garsui, kurio skambesio fragmentas yra plokštės atmintinėje.Instrumento garsui imituoti dažniausiai pakanka dviejų trijų atmintinėje saugomų trumpų jo skambesio įrašu, pavyzdžiui, garso atsiradimo ir nusistovėjusio garso. Instrumento grojimas imituojamas kartojant įrašą, keičiant įrašo toną ir intensyvumą. Garso tonas aukštinamas skaitant kas kelintą atmintinėje įrašytą fragmento skaitmeninio signalo reikšmę, o žeminamas tas pačias reikšmes skaitant kelis kartus. Garso intensyvumas keičiamas, pavyzdžiui, padauginus atmintinėje įrašytą fragmento skaitmeninio signalo reikšmę iš signalo intensyvumą nusakančios gaubiamosios reikšmės.

Akustinės sistemos
Akustinėmis sistemomis galime vadinti kolonėles, ausines, mikrofonus, sintezatorių ir kt. įrenginius, pro kuriuos įvedamas ar išvedamas garsas. Akustinės sistemos gali būti pasyvinės ir aktyvinės. Pasyvine sistema gali būti kolonėlė, kuri neturi savo stiprintuvų. Garso plokščių išėjimo signalo galia yra maža, jos pakanka ausinėms ir mažiems garsintuvams. Norint stipresnio garso, reikia įsigyti akustinę sistemą su stiprintuvais. Sistemą pasirinkti reikia labai atidžiai, nes būtent ji elektrinį signalą paverčia akustinėmis bangomis – garsu. Stiprintuvas iš garso plokštės paimtą garsą sustiprina ir paduoda į garsiakalbį. Skaitmeniniams įrašams atkurti (pvz., *.wav rinkmenoms) garso plokštėje yra skaitmeninis analoginis keitiklis (skaitmeninį signalą paverčiantis analoginiu) ir stereofoninio garso signalo stiprintuvas. Atkuriamo garso signalo kokybė priklauso nuo įrašo, keitiklio ir stiprintuvo kokybės. Jie turėtų vienodai perduoti signalus, kurių dažnis yra nuo 20 Hz iki 20 kHz, t.y. signalus, į kuriuos reaguoja žmogaus klausa. Tačiau dažniausiai dažnio diapazonas yra nuo 50 Hz iki 15 kHz.
Perkant ausines reikėtų atsižvelgti į tuos pačius parametrus kaip ir kolonėlių, tačiau dar reikėtų atkreipti dėmesį ir į ausinių patogumą.
Mikrofono parametrai yra jautrumas, kuris matuojamas decibelais ir dažnio juosta. Dažnio juosta parodo, kokius žemiausius ir aukščiausius garsus priima mikrofonas. Profesionalams reikėtų normalių mikrofonų su savo stiprintuvu, triukšmo slopinimo sistema ir kt.
Moderni kompiuterio garso įranga gali atkurti ir sukurti erdvinį (3D Sound) garsą. Sukurti algoritmai ir procesoriai, kurie su stereofonine sistema, sudaryta tik iš dviejų garsintuvų, imituoja erdvinį garsą: sudaromas įspūdis, kad garsą skleidžiantis objektas yra ne tik tarp klausytojo ir garsintuvų, bet visoje erdvėje aplink klausytoją, kuris net jaučia objekto buvimo vietą (Positional Audio).
Stereofoninis erdvinio garso įspūdis sudaromas įvertinant žmogaus klausos specifines savybes. Pavyzdžiui, žinoma, kad iš kairės pusės sklindantis garsas, patekęs į kairiąją ausį, suvokiamas truputį anksčiau ir kiek kitokio aukščio negu garsas, patekęs į dešiniąją ausį. Erdvinis garsas gerai girdimas tik tada, kai klausytojas yra tam tikroje vietoje garsintuvų atžvilgiu.

Kompiuterines garso kūrimo ir atkūrimo posistemes dažniausiai sudaro šie komponentai:
a) Garso plokštė
b) Mikrofonas, magnetofonas, CD-ROM ar kitas įvesties įrenginys
c) Kolonėlės arba ausinės
d) Midi instrumentai arba klaviatūra
e) Modemas (galima naudoti vietoje telefono) ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-02
DalykasKompiuterių referatas
KategorijaInformatika >  Kompiuteriai
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis386.79 KB
AutoriusMarius
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasTechnologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ivedimo isvedimo iranga garso ivedimas isvedimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą