Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Kompiuteriai>Naudojimosi kompiuteriu etika (8)

Naudojimosi kompiuteriu etika (8)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įžanga. Darbo kompiuteriu ir interneto etiketas. Asmeninis elektroninis susirašinėjimas. Informacinė visuomenė ir socialiniai pokyčiai. Nelygių galimybių problema. Informacinės visuomenės pavojai. Išvados.

Ištrauka

Pirmiausia, norėtume pakalbėti ne apie etikos ir etiketo svarbą internetą, o apie pačių žmonių, kurie nesilaiko jos, psichologiją. Žmonės, kurie internete elgiasi pernelyg laisvai (keikiasi, užgaulioja kitus) realiame pasaulyje dažniausiai būna labai uždari, galbūt yra skriaudžiami, ar turi kitokių problemų. Jiems reikia paramos ir pagalbos, bet tikrame pasaulyje niekas nenori jiems padėti, todėl jie internete kalba pernelyg įžūliai, demonstruoja neapykantą kitiems žmonės. Todėl į tokius žmones, sutiktus internete, nereikia kreipti dėmesio, nereaguoti į jų posakius.
Dauguma pasaulio žmonių nekreipia dėmesio į internetinį etiketą, nes yra susiformavusi nuomonė, kad internete viskas galima. Galbūt ir galima, bet reikia jausti vulgarumo ribą, ir jos neperžengti, kitaip pažeisite ne tik etiketą, bet ir savo psichiką (nebejausime jokių ribų ir realiame gyvenime).
Etikos trūkumas internete nėra pagrindinė šiuolaikinio pasaulio problema, nes etika apsiriboja tik žmonių komunikacijos ir poelgių normomis, o pagrindinės problemos slypi pačiame internete. Juk turėdami internetą, galime gauti bet kokią informaciją, net ir tokią, kuri yra žalinga (religiniai kultai, pornografija ir pan.), todėl turėtume nuo to apsaugoti vaikus , o tik paskui save, nes kas yra žalinga vienam, nebūtinai turi būti žalinga kitam.

Žmogus – sociali būtybė, susikūrusi tam tikras elgesio visuomenėje normas. Per netrumpą žmonijos raidos laikotarpį susiklostė tam tikri žmonių papročiai, tradicijos, elgesio taisyklės. Tai nusakoma etiketu ir etika.
Etiketas – tinkamo, deramo, privalomo elgesio viešumoje taisyklių visuma. Šios taisyklės dažniausiai negrindžiamos teoriniais paaiškinimais. Tiesiog taip daroma, ir viskas.
Etika – moralės normų visuma, kuri grindžiama teoriškai ir kurią palaiko individai. Etika nagrinėja moralės principus, stengiamasi juos pagrįsti, paaiškinti, atskleisti gėrį ir blogį.
Per etikos pamokas jūs nagrinėjote įvairiausias gyvenimo situacijas, poelgius, aptarinėjote jausmus, pojūčius, poelgius, mintis. Tačiau kažin ar pakankamai dėmesio skyrėte žmogaus santykiams su kompiuteriu, informacinių technologijų poveikiui asmenybės saviugdai nagrinėti. Tad šiek tiek atsitrauksime nuo technologijos ir pažvelkime į žmoniškąsias problemas.
Dažniausiai išskiriamos dvi darbo su kompiuteriu etiketo dalys – naudojimosi kompiuteriu etika ir tinklo (interneto) etiketas.
Kompiuterinė etika – tai informacinių technologijų socialinės įtakos visuomenei atspindys, kurio plotmėje klostosi moralinės normos ir aktyvi veiklos politika, apimanti visus – ir kompiuterinės technikos projektuotojus, ir vartotojus. Šitokią sampratą siūlo D. Muras (James Moore)
Kalbant apie kompiuterinę etiką, būtina atsižvelgti į nuosavybės teisę, atsakomybę ir valdymą, technologijų sistemų ir išteklių deramumą, kiekybinį ir kokybinį informacinių technologijų poveikį.
Darbo kompiuteriu etiketas – tai elgesio normų visuma naudojantis informacinėmis technologijomis.
Yra paskelbtas tarptautinis kompiuterinės etikos bei darbo kompiuteriu etiketo kodeksas. Štai jo esminiai postulatai:
1. Nenaudosiu kompiuterio siekdamas pakenkti kitiems žmonėms.
2. Netrukdysiu dirbti kitiems tinklo vartotojams.
3. Nesinaudosiu informacija, kuri nėra skirta laisvam vartojimui.
4. Nenaudosiu kompiuterio neteisėtiems veiksmams atlikti.
5. Nenaudosiu kompiuterio klaidingai informacijai skleisti.
6. Nenaudosiu vogtos programines įrangos.
7. Nevartosiu programines įrangos bei tinklo išteklių be atitinkamo, paprastai numatyto atlygio.
8. Nesisavinsiu svetimos intelektinės nuosavybes.
9. Galvosiu apie savo sukurtų sistemų ir programų galimus socialinius padarinius.
10. Naudosiu kompiuteri taip, kad užtikrinčiau pakantumą ir pagarbą kitoms šalims bei kitiems žmonėms.
Vis daugiau reikalų tenka tvarkyti naudojantis kompiuterių tinklu, vis dažniau šiuo būdu tenka bendrauti su įvairių institucijų žmonėmis. Tam ir buvo sukurtas tinklo, arba interneto etiketas (anglų kalba paprastai vadinamas Netetiquette. arba dar trumpiau - Netiquette)
Interneto etiketas - tai visų interneto vartotojų elgesio taisyklių visuma.
Interneto etiketą butų galima palyginti su garbės kodeksu. Jį kuria daugelis žmonių, tai ne vienos institucijos ar organizacijos reikalas. Interneto etiketas nėra privalomus. tačiau laikytis jo taisyklių yra natūralu kultūringam žmogui.
Interneto etiketo sąvoka pavartota beveik nuo pat kompiuterių tinklų atsiradimo, bet tik pastarąjį penkmetį intensyviai tuo rūpinamasi.1995m. Tarptautines interneto inžinerijos organizacija(www.ietf.org) parengė dokumentą, vadinamąjį RFC 1855 (Request for Comments: 1855), kuriame išsamiai išdėstyti svarbiausi kompiuterių. Interneto, elektroninio pašto etikos ir etiketo klausimai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-09-19
DalykasKompiuterių referatas
KategorijaInformatika >  Kompiuteriai
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai1
Dydis142.07 KB
Autoriusblackdwarf
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas11
Mokytojas/DėstytojasAdiklienė
Švietimo institucijaUtenos Dauniškio gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Naudojimosi kompiuteriu etika (8) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Utenos Dauniškio gimnazija / 11 Klasė/kursas
  • Adiklienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą