Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Kompiuteriai>Aritmetiniai ir loginiai kompiuterių veikimo pagrindai (2)

Aritmetiniai ir loginiai kompiuterių veikimo pagrindai (2)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Aritmetiniai kompiuterių veikimo pagrindai. Skaičių kodai. Loginiai kompiuterių veikimo pagrindai. Loginės schemos. Logikos dėsniai. Distributyvumo dėsnis. Dualumo dėsnis. DeMorgano dėsnis. Logikos algebra. Loginės operacijos. Loginė sudėtis. Loginis neigimas. Loginiai reiškiniai. Loginė sandauga. Aritmetika. Sudėtis. Atimtis. Daugyba. Dvejetainių skaičių dalyba. Dvejetainių skaičių požymiai.

Ištrauka

Šiuolaikiniai kompiuteriai turi pakankamai išvystytas komandų sistemas, jungiančias dešimtis ir šimtus mašininių operacijų. Tačiau, bet kokios operacijos vykdymas remiasi paprasčiausių mikrooperacijų, tokių kaip sudėtis ir postūmis, panaudojimu. Tai leidžia turėti vieningą aritmetinį – loginį įrenginį, skirtą atlikti įvairiausias informacijos apdorojimo operacijas. Dviejų dvejetainių skaičių A ir B sudėties taisyklės parodytos lenteleje:


Tokias lenteles galima sudaryti ir kitoms aritmetinėms ar loginėms operacijoms. Tačiau būtent sudėties operacija yra visų kitų veiksmų atlikimo pagrindas.
Skaičiaus ženklui rezervuojama viena skiltis. Ženklas "+" koduojamas nuliu ir ženklas "-" - vienetu.
Tačiau veiksmai su tokiais tiesioginiais kodais nėra patogūs, nes reikia atskirai vertinti ženklų skilčių reikšmes, nuo kurių priklausytų ir pats operacijos algoritmas (pvz., sudėtis ir atimtis).
Todėl kompiuteriuose visos operacijos atliekamos su skaičiais, išreikštais mašininiais kodais. Jie leidžia ženklų kodus apdoroti taip pat kaip ir skaičių skiltis ir atimties operaciją pakeisti sudėtimi. Tam naudojami: tiesioginis kodas (tk), atvirkščiasis kodas (ak) ir papildomas kodas (pk).


Loginiai kompiuterio veikimo pagrindai


Loginės schemos

Loginiu reiškiniu galima matenatiškai išreikšti loginius veiksmus. Norint šiuos veiksmus materializuoti reikia tą reiškinį užrašyti loginių schemų ženklais. Loginė schema apibrėžia kokius rezultatus turi pateikti automatas gavęs pradinius duomenis (argumentus). Loginė schema sudaroma iš tarpusavy sujungtų elementų, atliekančių logines operacijas (neigimą, konjunkciją, disjunkciją). Neigimas (inverteris), konjunkcija (sutapimo elementas), disjunkcija (surinkimo elementas). Pvz.: Balsavimo schema. Tarkime, kad balsuoja "už" (1) arba "prieš" (0). Balsuoja trys žmonės – a, b, c. Schema pagal balsavimo duomenis turi pateikti rezultatą: "pasiūlymas priimtas balsų dauguma" (1) arba "pasiūlymas atmestas" (0). Rezultatas lygus 1, kai balsuoja bent du iš trijų žmonių. Pvz.: Reikia sukonstruoti schemą, atliekančią šitokią loginę funkciją: funkcija panaši į disjunkciją, bet jos rezultatas lygus 1 tik tuo atveju, kai bet kurio vieno argumento reikšmė lygi 1. Tai reikia gauti argumento disjunkciją, o po to, naudojant konjunkciją ir neigimo argumentus, atmesti tą atvejį, kai abu argumentai yra vienetai: paverčiame logine schema, atliekančią veiksmą "a arba b‘, bet ne abu kartu. Pvz.: Dvejetainis sumatorius. Pateikta dvejetainės sudėties lentelė. Kai abu argumentai lygūs vienetui, dvejetainės sumos rezultatui aprašyti nepakanka vieno skaitmens. Tenka panaudoti perkėlimą įaukštesnę skiltį. Taigi sudėčiai aprašyti reikia dviejų loginių reiškinių. Pakeiskime rezultato dvejetainius skaitmenis loginiais kintamaisiais: s – žymėsime sumą, p – perkėlimą.
Procesorius – kompiuterio dalis, atliekanti logines ir aritmetines operacijas. Procesorių sudaro tūkstančiai loginių elementų. Dvejetainės daugybos lentelė sutampa su konjunkcijos lentele. Todėl vienos dvejetainės skilties daugybai realizuoti pakanka vieno sutapimo (konjunkcijos) elemento. Kitas aritmetines operacijas (atimtį, dalybą) galima pakeisti sudėtimi ir daugyba, o jas galima išreikšti loginemis operacijomis. Loginėmis operacijomis galima išreikšti visas aritmetines operacijas. Kompiuteris atlieka veiksmus su skaičiais, turinčiais daug skilčių, todėl jame yra daug schemų, skirtų veiksmams su viena skiltimi. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKompiuterių referatas
KategorijaInformatika >  Kompiuteriai
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis40.81 KB
AutoriusRūta
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasO. Jurkevič
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Aritmetiniai ir loginiai kompiuteriu veikimo pagrindai (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • O. Jurkevič
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą